Jeżeli nie widzisz wszystkich komponentów tej strony otwórz ją w przeglądarce Mozilla Firefox.  (pobierz)

Siatkarze z naszej szkoły

Oprócz Bartosza Kurka, którego opisaliśmy w osobnym artykule, mamy wielu absolwentów, którzy ukończyli naszą szkołę, a potem zagrali w jednej z trzech najwyższych lig. Wśród nich jest mistrz świata juniorów i uczestniczka finałowego turnieju w europejskich pucharach. Oprócz Kurka mamy sześciu zawodników, którzy zagrali w PlusLidze i jedną zawodniczkę z francuskiej ekstraklasy.

Aleksandra Szafraniec

Aleksandra Szafraniec, to jedyna nasza absolwentka, która zrobiła dużą karierę siatkarską. Zaczęła od wygrania I ligi. Dokonała tego z Gwardią Wrocław. W klubie tym dwa sezony zagrała w Orlen Lidze. Rozgrywki te kończyła na 6. i 8. miejscu. To pozwoliło jej, w sezonie 2009/2010, zagrać w europejskich pucharach, gdzie w rozgrywkach Challenge Cup doszła do Final Four, który rozegrano w Dreźnie. Później grała w klubach I ligi w Pszczynie i Trzebnicy, skąd wyjechała do Francji. Tam grała w dwóch klubach I ligi (drugi poziom rozgrywkowy). Najpierw w AS Saint Raphael, z którym dotarła do ćwierćfinału Pucharu Francji, a potem w Vandoeuvre Nancy Volleyball, z którym awansowała do francuskiej PRO A, która jest najwyższą ligą w tym kraju. W tym sezonie zadebiutowała w tych rozgrywkach.

Arkadiusz Olejniczak

Arkadiusz Olejniczak, to zawodnik, który w 2003 roku wygrał w Teheranie Mistrzostwa Świata Juniorów. Jest to o tyle duży sukces, że od tego czasu polscy siatkarze nie powtórzyli go. Grał wtedy razem m.in. z Mariuszem Wlazłym, Michałem Winiarskim i Marcinem Możdżonkiem. Karierę ligową zaczynał w NKS Nysa (dzisiejsza Stal), z którą przez 3 sezony występował w PlusLidze. Podczas tego okresu nysanie skutecznie bronili się przed spadkiem. Najwyższe miejsce, jakie Olejniczak wywalczył z zespołem NKS, to była 7.  Z Nysy Arkadiusz Olejniczak przeniósł się do Mostostalu Kędzierzyn-Koźle. Zagrał tam 2 sezony, które wraz z zespołem kończył na 5. i 8. miejscu. Były to jego ostatnie sezony w PlusLidze, bowiem wrócił do Nysy, gdzie spędził tam tylko jeden sezon, który zakończył się nieudaną próbą powrotu do siatkarskiej elity. W I lidze grał jeszcze w Gwardii Wrocław. Potem przeniósł się do drugoligowej Juvenii Głuchołazy, gdzie grał i równocześnie pełnił rolę trenera. W tym sezonie, z powodu kontuzji,  jest już tylko trenerem.

Łukasz Olejniczak

Łukasz Olejniczak, to starszy brat Arka. Grał w PlusLidze reprezentując zespół NKS Nysa . Było to w sezonie 2002/2003. Potem grał jeszcze w drugoligowej Juvenii Głuchołazy, skąd wyjechał do III ligi niemieckiej.

Rafał Jamrozowicz

W sezonie 2004/2005 w barwach AZS PWSZ Nysa grał Rafał Jamrozowicz. Zespół z Nysy grał wtedy w PlusLidze. Zawodnik ten grał jeszcze w dwóch klubach II ligi – AZS-ie Opole i Juvenii Głuchołazy.

Krzysztof Lewicki

Krzysztof Lewicki, to kolega z klasy Rafała Jamrozowicza, który w sezonie 2004/2005 też miał okazję pojawiać się na parkietach PlusLigi. On, w przeciwieństwie do swojego kolegi, grał w nyskiej drużynie jeszcze przez jeden sezon w I lidze.

Szymon Biniek

To szósty w historii absolwent naszej szkoły, który zagrał w PlusLidze. Zadebiutował w niej 25.11.2015 roku w meczu Effector Kielce – AZS Politechnika Warszawska. Do drużyny z Kielc Biniek trafił z pierwszoligowej Stali Nysa, w której pojawił się w wieku niespełna 17 lat. W Stali, która walczyła na parkietach I ligi, grał trzy sezony. Swoje występy ukoronował zdobyciem tytułu wicemistrza I ligi.

Dawid Bułkowski

Dawid Bułkowski już ósmy sezon gra w I lidze. Z wyjątkiem jednego, gdy grał w zespole KPS Siedlce, cały czas był w Stali Nysa. Z klubem tym raz wygrał I ligę. Dokonał tego w sezonie 2011/2012.

Dominik Żmuda

Droga siatkarska Dominika Żmudy różni się od karier innych naszych byłych uczniów. Jest on jedynym absolwentem, który nie zagrał żadnego meczu ligowego w klubie powiatu nyskiego. Przez sześć sezonów grał w I lidze, gdzie reprezentował pięć klubów. Dwa sezony spędził na parkietach II ligi. Przygodę z dorosłą siatkówką rozpoczął w sezonie 2006/2007 grając w zespole BBTS Bielsko-Biała. Zakończył te rozgrywki na VIII miejscu. Potem dwa sezony spędził w Siatkarzu Wieluń. W pierwszym grał w II lidze, by w tym drugim (2008/2009) wygrać rozgrywki I ligi i zapewnić awans temu klubowi do siatkarskiej elity. Żmuda jednak nie zagrał w niej, bo przeniósł się do Orła Międzyrzecz, z którym wywalczył VII miejsce. Następne dwa sezony spędził w Energetyku Jaworzno, z którym w I lidze zajmował X i VI pozycję. W sezonie 2012/2013 zagrał w barwach Camperu Wyszków. Z klubem tym wywalczył V miejsce w rozgrywkach I ligi. Stamtąd przeniósł się do Warty Zawiercie, która grała wtedy w II lidze. Sezon ten (2013/2014) zakończył się sukcesem, bo wywalczonym awansem do I ligi.

Ireneusz Wilczyński

Ireneusz Wilczyński chodził do jednej klasy z Arkadiuszem Olejniczakiem, by później grać u niego w drugoligowej Juvenii Głuchołazy.

Bartosz Biniek

Bartosz Biniek, to rok starszy brat Szymona. Jako rozgrywający grał w Juvenii Głuchołazy.

Konrad Klimczak

Od kilku sezonów gra w Juvenii Głuchołazy. Występował w niej na różnych pozycjach.

Roman Wastrak

Roman Wastrak kolejny sezon gra w Juvenii Głuchołazy. Występuje na pozycji przyjmującego.

Mateusz Janoś

Mateusz Janoś drugi sezon gra na przyjęciu w Juvenii Głuchołazy.

Filip Meres

W obecnym sezonie zadebiutował w Juvenii Głuchołazy. Gra tam jako rozgrywający.

Mateusz Wilk

Mateusz Wilk od tego sezonu też gra w Juvenii Głuchołazy. Chodził do jednej klasy z Szymonem Bińkiem, Mateuszem Janosiem i Filipem Meresem. Wszyscy oni urodzili się w 1995 roku.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------