SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

szkoła promujaca zdrowieLOGOSzkoła Promująca Zdrowie to program ogólnopolski realizowany w szkołach od 1992 roku. Działania związane z rozwijaniem i upowszechnianiem idei Szkoły Promującej Zdrowie odbywają się we współpracy i wsparciu Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Cechą działań w zakresie promocji zdrowia jest tworzenie sieci na różnym poziomie( np. europejskim, krajowym, wojewódzkim , rejonowym). Jest to proces łączący jednostki, grupy, organizacje i instytucje zainteresowane sprawami zdrowia. Celem sieci jest wymiana informacji i doświadczeń oraz podejmowanie wspólnych zadań w ochronie i promocji zdrowia. Sieć to struktura organizacyjna, która tworzy swoisty system wsparcia, zwiększa dostęp do informacji, wymiany doświadczeń.

Nasza szkoła od wielu lat należy do Sieci Szkół Promujących Zdrowie i podejmuje szereg działań związanych z tematyką prozdrowotną. Liczymy na to, że uda nam się odnowić Certyfikat "Szkoły Promującej Zdrowie", który jest wyrazem uznania długofalowych i systemowych działań szkoły, zgodny z przyjętą w Polsce koncepcją i standardami SzPZ.

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie

1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

Szkolnym koordynatorem ds. promocji zdrowia w naszej szkole jest pani Marta Sudoł-Malisz oraz pani Magdalena Kanonowicz.