Jeżeli nie widzisz wszystkich komponentów tej strony otwórz ją w przeglądarce Mozilla Firefox.  (pobierz)

PODSUMOWANIE OBCHODÓW ROKU Janusza Korczaka W NYSIE

W piątek 20 kwietnia społeczność naszej szkoły uczestniczyła w kilku niezwykłych wydarzeniach. Na zaproszenie pani dyrektor Marii Wiercigroch odwiedził nasze miasto Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak, aby wraz z nami uczcić obchody Roku Korczakowskiego.

W godzinach porannych w Nyskim Domu Kultury odbyły się dwa spektakle zatytułowane „Król Maciuś Reformator” w wykonaniu uczniów naszej szkoły, przygotowane przez panią Jolantę Bury, panią Jolantę Sobocińską oraz panią Krystynę Wąsowicz. Na widowni zasiadły dzieci ze szkół podstawowych, które żywiołowo i spontanicznie reagowały na zabawne kwestie wypowiadane przez małych aktorów. Na widowni zasiedli także honorowi goście:

Poseł na Sejm – Pani Janina Okrągły

Rzecznik Praw Dziecka – Pan Marek Michalak

Dyrektor Biura Rzecznika Praw Dziecka – Pan Bartosz Sowier

Wizytator z Kuratorium Oświaty w Opolu – Pani Beata Śmietanka

Zastępca Burmistrza Nysy – Pan Aleksander Juszczyk

Przedstawienia poprzedzała prezentacja multimedialna przedstawiająca sylwetkę Janusza Korczaka przygotowana przez panią Agnieszkę Kret. W spektaklu wystąpili:

Król Maciuś – Przemysław Robak, Kacper Kulpa

Minister Oświaty – Robert Wójcik

Minister Sprawiedliwości – Kornelia Woźniak

Minister Finansów – Izabela Grunnenberg, Marta Szczepańska

Minister Wojny – Łukasz Chabecki

Dziennikarz – Aleksandra Woźnica, Aleksandra Miłek

Herold – Emilia Nowak, Patryk Grubiak, Kacper Kulpa

Marszałek Sejmu – Krzysztof Bidziński, Małgorzata Kocierz

Posłanki – Weronika Jelcz, Natalia Niziołek, Maria Pięk, Natalia Sroka, Julia Stancelewska, Zuzanna Wierzbowska, Karolina Gawłowska

Posłowie – Marcin Czekaj, Szymon Hajduk, Dawid Lipowicz, Jakub Nocoń, Kacper Nocoń, Michał Raszczuk, Mateusz Szczepaniak

Piosenki śpiewały – Patrycja Frankowska, Natalia Kąkol, Alicja Winiarska

Scenografia – Dorota Chęcińska, Dorota Kozioł, Jolanta Sobocińska, Dorota Żywiec

Po spektaklu dzieci miały możliwość poznania pracy, zadań i kompetencji człowieka, który w naszym kraju reprezentuje ich interesy. Pan Rzecznik okazał się bardzo życzliwym, kontaktowym i błyskotliwym rozmówcą. Z równą uwagą traktował wszystkie dziecięce pytania i udzielał na nie rzeczowych odpowiedzi.

W godzinach południowych z Panem Markiem Michalakiem spotkali się pozostali uczniowie naszej szkoły. Była to bardzo ważna, a zarazem sympatyczna wizyta, tym bardziej, że Pan Minister skierował do naszych dzieci oraz nauczycieli i dyrekcji wiele ciepłych słów i podarował uczniom KODEKS PRAW DZIECKA. Dzieci odwdzięczyły się wręczając Panu Ministrowi figurkę Króla Maciusia I wykonaną przez uczennicę naszej szkoły Wiktorię Bagrowską.

Piątkowe obchody zakończył uroczysty koncert w NDK pt. „Śladami Starego Doktora”. Było to widowisko słowno-muzyczne połączone z prezentacją multimedialną ilustrującą wartości, którym służył nasz patron. Inscenizacja oparta została na podstawie książki autorstwa Iwony Chmielewskiej pt. „Pamiętnik Blumki”. Zabawne scenki z życia wychowanków Domu Sierot oraz samego Janusza Korczaka przepleciono pieśniami oraz utworami muzycznymi w wykonaniu uczniów i absolwentów naszej szkoły (Magdalena Leśnik, Małgorzata Marfiany, Aleksandra Zabilska, Daria Kacprzycka, Beniamin Drożdżal, gościnnie: Kamila Chudoba, Robert Chudoba, Szymon Blaszyński ). W roli Janusza Korczaka wystąpił gościnnie pan Franciszek Neckar, który każdy występ puentował cytatem zaczerpniętym z dzieł Korczaka. Publiczność oraz zaproszeni goście zgodnie twierdzili, że było to poruszające widowisko, tym bardziej, że zarówno mali, jak i dorośli wykonawcy dali z siebie wszystko i zaprezentowali naprawdę wysoki poziom artystyczny. Scenariusz opracowały: Renata Ostrowska-Fruncza, Joanna Polak, Wioletta Zatylna.

Nad całością spektaklu czuwały panie: Jagoda Marfiany, Renata Meres oraz Wioletta Zatylna. Prezentację przygotowała pani Agnieszka Kret.

Po koncercie widzowie mogli obejrzeć wystawę poświęconą Januszowi Korczakowi zatytułowaną „Miłość”.

Patronat nad obchodami Roku Korczakowskiego w Nysie objęła  Burmistrz Nysy pani Jolanta Barska.

 

--------------------------------------------------------------------------------